historia tworzyw sztucznych

Ciekawa historia tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne odgrywają rolę w niemal każdej dziedzinie życia. Jednak ich historia jest stosunkowo krótka. Głównie w porównaniu z innymi materiałami, takimi jak drewno czy metal. Rozwój tworzyw sztucznych, to opowieść o pomysłowości i potrzebie wynalazków. Wyroby z tworzyw sztucznych są bowiem historią o nieustannym dążeniu do tworzenia materiałów o lepszych właściwościach. Historia tworzyw sztucznych ma także wiele przełomowych momentów.

Szybki rozwój sektora tworzyw sztucznych

Wyroby plastikowe swoją historię rozpoczęły w połowie XIX wieku. Pojawiły się wtedy pierwsze próby modyfikowania naturalnych materiałów w celu uzyskania lepszych właściwości. W 1862 roku Alexander Parkes zaprezentował na Międzynarodowej Wystawie w Londynie materiał o nazwie parkesyna. Produkt ten miał znaleźć zastosowanie jako tańszy zamiennik drogiej kości słoniowej. Trudności w masowej produkcji ograniczyły popularność tego materiału.

Przełomowym momentem było odkrycie bakelitu w 1907 roku przez belgijskiego chemika Leo Baekelanda. Bakelit był pierwszym w pełni syntetycznym polimerem. Został stworzony od podstaw w laboratorium. Posiada przy tym odporność na wysokie temperatury. Jest do tego wytrzymały i łatwy w formowaniu. Uczyniło go to więc materiałem wszechstronnie wykorzystywanym w produkcji elementów elektrycznych, telefonów czy uchwytów narzędzi. Bakelit zapoczątkował erę tworzyw sztucznych.

W kolejnych dekadach XX wieku powstało wiele nowości. Kolejne wyroby z tworzyw sztucznych zrewolucjonizowały przemysł i codzienne życie. Polietylen szybko stał się bowiem jednym z najczęściej używanych materiałów. Znalazł także zastosowanie w opakowaniach, rurach czy izolacjach kabli.

W latach 50. i 60. nastąpił prawdziwy boom na tworzywa sztuczne. Pojawienie się polipropylenu i politereftalanu etylenu (PET) zrewolucjonizowało wiele branż. Tworzywa sztuczne zaczęły więc zastępować tradycyjne materiały. Stały się synonimem nowoczesności i trwałości.

Współczesne tworzywa sztuczne

Już w drugiej połowie XX wieku dostrzeżono ciemną stronę, którą posiadają tworzywa sztuczne. Plastikowe uchwyty do przewodów elektrycznych czy opakowania negatywnie wpływały na środowisko. Rosnąca produkcja jednorazowych produktów doprowadziła także do poważnego zanieczyszczenia wód i gleb. Zaczęto więc poszukiwać nowych rozwiązań. Łączących zalety tworzyw sztucznych z minimalizacją ich negatywnego wpływu na planetę.

Obecnie trwa era innowacji i prób znalezienia bardziej zrównoważonych rozwiązań. Biopolimery stanowią przykład materiałów, które powstają z odnawialnych surowców. Ich zastosowanie jest jednak znacznie ograniczone. Wysokie koszty produkcji idą w parze z ograniczonymi właściwościami. Jeśli chodzi o klasyczne wyroby plastikowe produkcja nadal będzie kontynuowana. Konieczne jest skupienie się na efektywnym recyklingu. Co najmniej do momentu opracowania tworzyw, które skutecznie zastąpią wyroby plastikowe.