wyroby plastikowe

Wyroby plastikowe – czy odejdą w niepamięć?

Ostatnio dużo mówi się o plastiku w kontekście ekologii. Społeczeństwa starają się na siłę zastępować ten surowiec innymi, bardziej przyjaznymi środowisku. Założenie w pewnym stopniu jest słuszne (jeśli mówimy o ograniczeniu śmieci w oceanach). Nie powinno być jednak realizowane na siłę. W końcu nie wszystkie wyroby plastikowe są złe. Istnieje wiele dziedzin, które mogły rozwinąć się dopiero, po wynalezieniu tego, wytrzymałego i elastycznego materiału. Trudno sobie wyobrazić ich (i nasze) funkcjonowanie, gdyby w jednej chwili wszystkie tworzywa usunięto z powierzchni Ziemi.

Branża medyczna nie istnieje bez plastiku

Wystarczy krótka wizyta w przychodni lub szpitalu, by uświadomić sobie coś niezwykle istotnego. Powrót do czasów, w których wyroby z tworzyw sztucznych były w medycynie nieobecne, jest niemożliwe. Elementy diagnostyczne, sprzęt medyczny, wyposażenie gabinetów i sal oraz środki ochrony osobistej personelu. Wszystko to jest wykonane z plastiku. Tylko on oprócz stali, jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom higieny, jakże pożądany w tym środowisku.

Motoryzacja plastikiem stoi

Weźmy pierwszy lepszy, współcześnie wyprodukowany pojazd. Rozbierzmy go na pojedyncze części. Co się okazuje? wyroby plastikowe to większość elementów każdego samochodu. Nie da się tego uniknąć. Cechy, takie jak wytrzymałość, elastyczność i niższa masa w porównaniu do materiałów stosowanych w przeszłości, działają na korzyść plastiku. Tego trendu nie da się odwrócić.

Sprzęty codziennego użytku

Wyroby plastikowe otaczają nas wszędzie. Niektóre z nich dałoby się zastąpić. Tylko czym? Być może drewnem. Problem w tym, że ten surowiec jest dużo droższy. Wiele przedmiotów jest więc nie do zastąpienia. Komponenty instalacji elektrycznych i wodociągowych są plastikowe. Podobnie jak nowoczesne okna i drzwi. uchwyty do przewodów elektrycznych, walizki, pudełka do przechowywania. Nie starczyłoby czasu na wymienienie wszystkiego.

Osoby demonizujące plastik muszą odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie. Czy we współczesnym świecie życie bez plastiku byłoby możliwe? Naszym zdaniem nie. Sęk w tym, żeby rozważnie gospodarować odpadami.