wyroby z tworzyw sztucznych

Wyroby z tworzyw sztucznych i ich odpowiedniki

Parlament Europejski planuje wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych przedmiotów wykonanych z plastiku. Choć oczywistym jest, że niewłaściwe ich użytkowanie prowadzi do zaśmiecenia środowiska, trzeba mieć świadomość, że wyroby z tworzyw sztucznych są potrzebne. Nie wszystkie również da się zastąpić ekologicznymi i biodegradowalnymi odpowiednikami.

W 2021 roku pojawił się zakaz sprzedaży na terenie Unii Europejskiej następujących przedmiotów, dotychczas produkowanych z plastiku:

  • słomki,
  • mieszadełka,
  • sztućce,
  • talerze,
  • higieniczne patyczki do uszu,
  • patyczki do balonów.

Celem zakazu jest wycofanie produktów z rynku oraz zastąpienie ich biodegradowalnymi lub ekologicznymi odpowiednikami. Państwa UE musiały się do tego zastosować. Niestety nie wszyscy konsumenci są z tego faktu zadowoleni. Nadal narzekają na jakość papierowych słomek, które miękną bardzo szybko w gorących oraz gazowanych napojach.

Świat bez plastiku? Czy to jest możliwe?

Wyroby z tworzyw sztucznych, chcemy czy nie, są w obiegu. Niektórych bowiem po prostu nie da się zastąpić. Jesteśmy w stanie poradzić sobie z użytkowaniem słomek z papieru, bambusa czy innych biodegradowalnych materiałów. Nie można jednak w żaden sposób, jak do tej pory, zastąpić strzykawek w całości wykonywanych z plastiku. Są to wyroby z tworzyw sztucznych niezbędne w służbie zdrowia, umożliwiające bezpieczne podawanie leków. Wyroby plastikowe w medycynie umożliwiają postęp. Wygodnie służą ludziom, zapewniają im bezpieczeństwo.

Nie każdego stać na zakup produktów z innych materiałów niż plastik

Łatwo jest prawić morały na temat ochrony środowiska i ekologii. Oczywiście, dostępne są jedwabne nici dentystyczne, drewniane szczoteczki do zębów, bawełniane opakowania na żywność czy nierdzewne pojemniki na kostki lodu. Aby je kupić, trzeba jednak dysponować sporym budżetem, a także nieco się natrudzić przy złożeniu zamówienia. Zwykle firmy te sprzedają produkty przez internet, dlatego trzeba doliczyć dodatkowy czas oczekiwania na dostawę. Większości z wymienionych produktów w popularnych sieciach sklepów kupić się nie da.
Plastik jest niemal niezastąpiony w wielu dziedzinach, zupełna jego eliminacja jest po prostu niemożliwa. Warto skupić się zatem na tym, aby tworzyć bezpieczne wyroby plastikowe. Produkcja powinna, być może, opierać się na nieco innych zasadach, tak samo jak późniejsze wykorzystanie materiałów i ich składowanie.