wyroby z tworzyw sztucznych

Czy wyroby plastikowe są potrzebne w naszym życiu?

Wyroby z tworzyw sztucznych to określenie dotyczące szerokiej gamy produktów wytwarzanych z materiałów syntetycznych lub półsyntetycznych mających szerokie zastosowanie. Wyroby plastikowe odgrywają one bardzo ważną rolę w naszym życiu. Stosujemy je w domu, szkole, pracy, ale również w szpitalu. Sprawiają, że realizacja codziennych obowiązków staje się łatwiejsza i wygodniejsza.

Termin “plastik” pochodzi od greckiego słowa “plastikos”, które oznacza “nadające się do formowania”. Materiały te można formować lub plastycznie modyfikować, co umożliwia ich odlewanie, wtryskiwanie, wytłaczanie lub wyciskanie w przeróżne formy, takie jak folie, rury, butelki, pudełka.

Wyroby plastikowe w codziennym życiu – zastosowanie

Tworzywa sztuczne są materiałami wszechstronnymi, dlatego ich zastosowanie jest wręcz nieograniczone. Wyroby są bardzo lekkie, ponadto większość z nich charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termo i elektroizolacyjnymi. Są odporne na działanie czynników odpowiedzialnych za korozję.
Niektóre tworzywa są przezroczyste, dlatego można z nich wykonywać urządzenia optyczne. Bez żadnych problemów nadasz im dowolny kształt. Można je również łączyć z innymi materiałami.

Dzięki szerokiemu zastosowaniu tworzyw sztucznych, znajdują one zastosowanie w produkcji opakowań, produktów elektrycznych, nakrętek do butelek czy fiolek. Wyroby plastikowe są powszechnie wykorzystywane w medycynie, budownictwie, transporcie oraz przemyśle elektrycznym.

Pandemia koronowirusa udowodniła, jak plastik jest potrzebny w naszym życiu

Okres pandemii pokazał, jak istotną rolę w naszym życiu odgrywają wyroby plastikowe. Produkcja jednorazowych opakowań, rękawiczek, kurtyn izolacyjnych, środków ochrony osobistej, strzykawek, worków na krew, sztućców i naczyń ruszyła na masową skalę. Wzrosło zapotrzebowanie na produkty, które chronią przed drobnoustrojami, zakażeniem, a jednocześnie wydłużają przydatność produktów do spożycia.

W obecnych czasach szczególnie doceniono przydatność produktów jednorazowych, które w przeważającej większości są wykonywane z plastiku. Pokazało to, że nasze życie bez tworzyw sztucznych byłoby trudniejsze i bardziej niebezpieczne.