uchwyty do przewodów elektrycznych

Uchwyty do przewodów elektrycznych – alternatywy?

Różnego rodzaju uchwyty do przewodów elektrycznych należą do bardzo przydatnych akcesoriów. Znacznie ułatwiają zadania fachowców pracujących w branży budowlanej. Dzięki nim elektrycy mogą szybko i sprawnie przymocować kable do ścian. Warto jednak wiedzieć, że czasem stosowane są alternatywne sposoby montażu. Część jest polecana przez specjalistów, inne można uznać z nieprofesjonalne. Obie grupy opisujemy w poniższym artykule.

Czym można zastąpić uchwyty do przewodów elektrycznych?

Nowoczesne wyroby z tworzyw sztucznych są odporne na uszkodzenia i różne substancje chemiczne. Dzięki temu stosuje się je w wielu gałęziach przemysłu. Do popularnych akcesoriów należą uchwyty używane podczas montażu przewodów elektrycznych. Zyskały spore uznanie w budownictwie. Zdarza się jednak, że są zastępowane innymi produktami. W niektórych sytuacjach, na przykład przy kompleksowym remoncie domu, sprawdzają się tak zwane peszle. Czym właściwie są?

Peszle to w dalszym ciągu wyroby plastikowe, a konkretnie karbowane, plastikowe rury. Przymocowuje się je do ścian i umieszcza wewnątrz kable elektryczne, telefoniczne lub światłowody. Peszle można mocować na powierzchniach otynkowanych lub jeszcze nie oraz niewykończonych podłogach. Dostępne są w wersjach zbrojonych, z dodatkowymi zabezpieczeniami, niepalnych, odpornych na promieniowanie UV. Do dyspozycji są także odmiany bezhalogenowe.

Nie tylko wyroby plastikowe

W remontach oraz budowach domów i mieszkań używane są plastikowe uchwyty do przewodów elektrycznych. Można je zastąpić produktami wykonanymi z aluminium. Są to blaszki o różnej długości z wywierconym otworem na środku. Mocuje się je przez otwór za pomocą wkrętów. Po przyłożeniu kabli zagina się blaszkę i gotowe. Te wyroby stosuje się przy montażu przewodów na twardych powierzchniach betonowych.

W pracach remontowo-budowlanych zawsze warto korzystać ze sprawdzonych metod. Takich jak trwałe uchwyty do przewodów elektrycznych. Czasem jednak montaż kabli obywa się w sposób nieprofesjonalny. Używane są do tego same wkręty, pozaginane gwoździe, niewłaściwe kleje czy wręcz zaprawy murarskie. Nieładnie też wygląda domowa instalacja poprowadzona po wierzchu ścian i ukryta w listwach montażowych.